Naturtro Glava-rull som kake.

Se på de kakene!

– Vi har fått mange morsomme oppdrag i det siste, forteller konditor Ivar Bakke i Atico Solør med et smil. En reklamekampanje for Maxo satte store krav til kreativiteten. Det samme gjorde bryllupskaka til Matoma. 

Publisert Sist oppdatert

Konditorene i Atico Solør AS har den siste tiden laget alt fra bryllupskake til DJ-stjerne Matoma til kaker som ser ut som isolasjon, plank, maling og lim. Sistnevnte er en trend over hele verden og kalles "trompe-l'œil".  Bakverket, som på fransk betyr «lure øyet», er kjent for sitt hyperrealistiske uttrykk. Kakene fremstilles som frukt, bær eller andre objekter, og bygger på en konditorteknikk med flere hundre års historie. Allerede på 1400-tallet ble det servert sukker-skulpturer ved kongelige banketter.

Den verdenskjente konditoren Cédric Grolet begynte å lage Trompe-l’œil-bakverk i 2018. Populariteten eksploderte etter at smaksvideoer av bakelsene spredte seg på sosiale medier og flere norske konditorier og bakerier har laget spennende produkter. 

Fra fotograferingen av kakene i studio.
Kakene endte opp i en stor reklamekampanje for Maxbo.

Fra TV-program til reklamekampanje

Atico Solør har hatt flere slike oppdrag de siste årene og i år har det virkelig toppet seg. 

Eventyret med realistiske «ting-kaker» startet for Atico Solør da de fikk oppdraget med å lage rekvisitter til TV-programmet «Skinnet bedrar». 

For Ivar Bakke og de andre ansatte var det surrerealistisk å se kakene prege bybildet i Oslo.

– Der lagde vi kaker som skulle se ut som alt annet enn kaker, blant annet stein, hundebæsj, hamburger og en tallerken med middag, forteller Bakke. Oppdraget gikk ut på å forvirre deltakerne, som skulle prøve å finne ut hva som var kake og hva som ikke var det.

Et drøyt år etter at programmet ble sendt, kom en ny og overraskende henvendelse. 

– Vi ble kontaktet av reklamebyrået Morgenstern på vegne av Maxbo, sier Bakke. Denne gangen resulterte det i to store kakeoppdrag, der Atico Solør fikk frie tøyler til å gjenskape byggevarer i sukker og marsipan.

Malingsspann og treplanker – laget av kake

Konditorene i Atico Solør laget blant annet malingsspann, treplanker, isolasjonsruller, malingsruller, belegningsstein og patroner med lim. alt i spiselig form. 

– Det er utrolig gøy å jobbe med prosjekter som utfordrer oss både teknisk og kreativt. Vi må tenke helt annerledes enn når vi lager tradisjonelle kaker, sier Bakke.

Kakene ble senere brukt i Maxbos reklamekampanje, som gikk på skjermer i de største norske byene. 

– Det var surrealistisk å se kakene våre rulle over storskjerm i bybildet, sier Bakke. 

Han legger til at det er nettopp slike prosjekter som gjør konditoryrket ekstra spennende: 

– Vi elsker å vise hvor langt det går an å ta håndverket og hvor mye humor og kreativitet det kan ligge i en kake, avslutter han.

Bryllupskake til Matoma

Et annet høydepunkt i år er bryllupskaken til DJ og produsent Matoma, en spektakulær kake til 250 personer, levert til Farris Bad i Larvik i august.

– Det var et ærefullt oppdrag, og utrolig gøy å få være med på en så spesiell dag, sier Bakke.

For konditorlærlingen fra Brandval, Linn Cecilie Lund Hansen (35) ble det en helt spesiell opplevelse.

Bryllupskaken levert Matomas bryllup.

– Dette kommer jeg til å huske resten av livet mitt! Det var et veldig ærefullt oppdrag, det var helt rått. Vi var der da brudeparet kom opp og så kaka, og Matoma bare: «WOW!!» Det er veldig gøy når det du har laget blir så godt mottatt. Jeg er så glad og stolt!

Ivar Bakke forteller litt om hvordan kaka var bygget opp:

– Bunnen var en mjuk brownie, siden Tom og Maren liker det. I tillegg er ostekake en favoritt hos Tom. Vi laget to lag med ostekrem – den ene med bringebær og den andre med vanilje og sitron. Det hele toppet vi med friske bringebær som ble plukket på Eierholen i Åsnes, som er gården til Anette Bakken. Rundt kaka sprøytet vi italiensk marengs.

Lokale og «gærgo’e» bringebær er plukket på gården til Anette Bakken (t.h.) på Eierholen i Åsnes. Her sammen med vår konditorlærling Linn, som også var med å transportere kaken og dekorere den ferdig på Farris Bad i Larvik.

Deretter ble den store kaka sendt av gårde til Larvik i en egen kjølebil, som bedriften fikk låne av Max Ivan Lindkjølen i Eidskog.

– Vel framme på hotellet ble kaka båret inn. Da la lærlingen Linn og jeg på hele 3.000 bringebær, toppet med noen hvite sjokoladehjerter og 24 karat bladgull. Selve pyntinga tok nesten to timer.

Det gleder Bakke sitt konditorhjerte at kaka ble inntatt før festmiddagen, noe som blir mer og mer vanlig, forteller han.

– Jeg synes det er helt fantastisk at ei bryllupskake som vi legger mye tid og kjærlighet i, blir åpnet tidlig og ikke seint på kvelden da mange kanskje er «slitne» og noen kanskje også har dratt hjem allerede. Flere og flere har begynt å gjøre dette, og det gjør at kaka får et helt annet fokus, sier Ivar Bakke. 

Atico Solør er en arbeid- og inkluderingsbedrift som holder til på Flisa i Solør. Deres samfunnsoppdrag er å bistå mennesker som av ulike grunner har falt ut av arbeidsliv eller utdanningsløp tilbake til jobb eller utdanning. De har et bredt faglig tilbud, blant annet kan man lære konditor-, bakeri- og kokkefaget, men også møbelsnekker, produksjons-, overflate- og driftsteknikk. 

– Atico Solør har gode resultater i sitt inkluderingsarbeid. Når Ivar Bakke utøver sitt konditorfag har han alltid med seg et lag av personer sammensatt av tiltaksdeltakere og faste ansatte i VTA-tiltaket (tilrettelagte arbeidsplasser for personer med uførestønad). Så bak ethvert bakeoppdrag til Atico Solør AS og konditor Ivar Bakke er det laginnsats, engasjement og stolthet, sier daglig leder i Atico Solør, Toril Moen.

Powered by Labrador CMS