Over halvparten av oss bruker kakemiks av og til eller hver gang vi baker kake. Det viser en ny undersøkelse som Opinion har gjennomført på vegne av Norgesmøllene.

Nordmenn ønsker å bake hjemme - med kakemiks

Det å bruke kakemiks er ikke lenger forbundet med skam.

Publisert

En ny undersøkelse som Opinion har gjennomført på vegne av Norgesmøllene viser at nordmenn liker å bake hjemme, og at vi gjerne serverer kake bakt med kakemiks. Dette er ikke forbundet med skam lenger.

Ifølge undersøkelsen er det i dag full sosial aksept for «å gjøre det enkelt og bruke kakemiks». Faktisk bruker over halvparten av alle nordmenn kakemiks av og til eller hver gang de lager kake.

Samtidig har grensene for når det passer eller ikke passer å bruke kakemiks blitt tydeligere. 

Ikke greit til dåpen

– I noen «kjernesituasjoner» er det fullstendig sosialt akseptert å bruke kakemiks. Det blir for eksempel ikke sett på som juks å komme med kakemiks-kake til barnebursdag eller dugnad. Tvert imot er det nærmest forventet, sier Hege Fjereide, som er merkevare- og kategorisjef i Norgesmøllene.

Men det å komme med en kakemiks-kake til dåpen er fremdeles utenfor grensen til det sosialt aksepterte. 

– Med mindre man bruker kakemiksen som en base for å lage egen vri på kaken, sier Hege.

Sikrer saftige kaker

Saftige kaker er det folk ønsker seg aller mest, og det er selve målet med kakebakingen. 

– Tanken på saftige kaker som smelter på tungen gir vann i munnen, sier Hege.

Og derfor relanserer og lanserer Norgesmøllene nå sin kakemiks-serie med fokus på å bevare fuktigheten og sikre saftige kaker. Serien består av saftig sjokoladekake, saftig brownie, saftige muffins og nyheten saftig sitronkake, i tillegg til pannekaker og vafler.

Nyheten Saftig sitronkake fra Norgesmøllene er den eneste sitronkakemiksen i markedet i dag.

Hege Fjereide er merkevare- og kategorisjef i Norgesmøllene.
Powered by Labrador CMS