Kjøpte tilbake kontrollen i selskapet

Pascal Dupuy solgte majoriteten av aksjene i egen konditorsuksess i 2023. Nå har han kjøpt majoriteten tilbake. – Ikke planlagt, men helt uproblematisk, sier Pascal Dupuy til Bakeri.net.

Publisert Sist oppdatert

«Jeg skal investere i mer livskvalitet, og så skal jeg hjelpe døtrene mine», sa Pascal Dupuy til Finansavisen etter salget av aksjemajoriteten i april 2023. På eiersiden om Increment Capital med Jostein Bjørge i spissen. Han hadde fått med seg flere kjente investorer til å finansiere oppkjøpet for å satse på vekst av konditorkjeden Pascal. Planen var å ta kjeden ut av Oslo og i april åpnet Pascal to nye utsalg i Trondheim. En del av strategien er også å etablere et nytt og moderne produksjonsanlegg i Oslo.

To år etter at Pacal Dupuy fikk 100 millioner kroner for 58 prosent av aksjene (tall fra Finansavisen), har Dupuy kjøpt tilbake mesteparten av aksjene slik at han nå sitter med 85 prosent av selskapet og Jostein Bjørge med 15 prosent. Prisen skal ha vært den samme som da aksjene ble solgt i 2023.

Til Finansavisen sier Jostein Bjørge dette om hvorfor han reduserte sitt eierskap i konditorselskapet:

– Det var fordi det var likviditetsbehov i flere andre selskaper jeg er involvert i. Det er ikke alt som har gått på skinner de seneste to årene, sier Jostein Bjørge til avisen.

Tok ikke sjansen

Bakeri.net har snakket med Pacal Dupuy som sier at dette ikke påvirker planene om ekspansjon fremover.

– Det har oppstod en situasjon der Jostein (Bjørke red. anm.) trengte penger, sier Pacal Dupuy og forteller at han ikke tok sjansen på at aksjene i selskapet ble solgt til andre investorer.

– Det er ikke sikkert en annen investor ville hatt samme tanke. Da ville det ikke bli noe gøy, så den sjansen ville jeg ikke ta. Derfor kjøpte jeg aksjene tilbake selv. Og så er det viktig å si at dette ikke påvirker våre planer fremover. Vi har allerede etablert oss i Trondheim og det er en knallsuksess. Det ser ikke ut til å stoppe. Vi jobber parallelt med å finne et kjempestort produksjonslokale for å utvikle bedriften videre. Og vi jobber med å finne riktige lokaliteter i Bergen, Stavanger og kanskje Tromsø.

Komplementerer hverandre

– Så endringene i eierskap endrer ikke den finansielle styrken for selskapet til videre satsing?

– Nei, vi har fortsatt finansiell styrke. Vi har skapt resultater hvert eneste år. Vi har en solid økonomi og har en plan vi skal fullføre. Samtidig er jeg ikke alene på eiersiden. Jostein fortsetter jo å være med med sine 15 prosent. Han er superflink og vi komplementerer hverandre veldig godt. Jeg tenker konsept, idé og produkter, mens han er personen som håndterer kontrakter og administrasjon. Vi er et bra og sterkt team sammen.

Nå gir Dupuy full gass fremover.

– Vi skal ikke ha 50-60 butikker i hele Norges. Vi skal satse i de største byene. Og så skal vi gjøre som i Trondheim. Vi skal ha et flaggskip midt i byen og et utsalg i et butikksenter. Nå begynner kapasiteten i våre produksjonslokaler i Tollbugata å nærme seg smertegrensen, så det er viktig å få lande nye produksjonslokaler for å kunne ta hånd om den videre veksten, sier Pacal Dupuy.

Powered by Labrador CMS