Margret Hagerup (H), stortingsrepresentant og medlem av Helse og omsorgskomiteen på Stortinget.

– Det er rett og slett ikke til å forstå

Debatten om den nye forskriften for markedsføring av usunn mat og drikke rettet mot barn tiltar etter at flere bakerier har måttet avlyse tradisjonelle pepperkakeverksteder. Nå reagerer også Margret Hagerup (H), stortingsrepresentant og medlem av Helse og omsorgskomiteen, kraftig på konsekvensene av regelverket.

Publisert Sist oppdatert

Debatten om forskriftens rekkevidde og tolkning fortsetter, og stadig flere ber nå om tydelighet for å unngå at tradisjonelle arrangementer rammes av regelverket. 

Margret Hagerup mener situasjonen viser at forskriften slik den praktiseres, ikke fungerer etter hensikten.

– Når kartet ikke stemmer med terrenget må en tilpasse kartet. Det kan ikke være sånn at pepperkakeverksted for barn skal være forbudt. Da er regelverket som er innført av Arbeiderpartiet for rigid.

Hun understreker at Høyre støtter tiltak mot målrettet markedsføring av usunn mat mot barn, men mener at en balansert og presis regulering er avgjørende.

– Høyre er for tiltak som reduserer målrettet markedsføring av usunn mat mot barn, men reguleringen må være treffsikker og forholdsmessig. At det rammer julearrangementer i regi av lokale bakerier og konditorer fremstår helt urimelig. Det er rett og slett ikke til å forstå.

Etterlyser avklaring

Hagerup etterlyser en rask avklaring fra regjeringen, slik at bakeriene kan gjennomføre tradisjonelle førjulsaktiviteter uten å frykte regelbrudd.

– Her bør regjeringen komme på banen med en avklaring, slik at barna kan delta på juleverksteder i førjulstiden. Vi foreldre skal ta vårt ansvar for å sørge for at barna i all hovedsak spiser sunt og variert, men det må være lov å kose seg litt innimellom.

Hun peker også på den kulturelle og håndverksmessige betydningen av pepperkakebaking.

– Pepperkakebaking er en tradisjon vi er mange som deler i førjulstiden. Det må vi kunne fortsette med. Det er også videreformidling og ivaretakelse av et viktig håndverk, sier Margret Hagerup.

Powered by Labrador CMS