Etter seks solide år er Østbanehallen Sweets AS i underskudd

Bransjesnittet på driftsmargin har Østbanehallen Sweets AS i Oslo kommune slått i seks år. Likevel leverer selskapet røde tall for fjoråret, viser de nyeste regnskapstallene.

Nå er regnskapstallene til Østbanehallen Sweets AS i Oslo kommune for fjoråret tilgjengelige.

Bedriften hadde om lag 13 millioner kroner i driftsinntekter i 2025, en forbedring på 15,3 prosent fra året før. Aldri tidligere har firmaet hatt tilsvarende inntektsnivå.

Driftsresultatet er derimot på retur og er nå minus 301 000 kroner. Det er en nedgang på 107,6 prosent. Resultatet før skatt er minus 2 317 000 kroner. Det er en nedgang på i overkant av 6,2 millioner kroner.

Nesten aldri vært mindre lønnsom

Driftsmarginen ender på minus 2,4 prosent som følge av underskuddet, et betraktelig lavere nivå enn 35,6 prosent i 2024.

Østbanehallen Sweets tilhører offisielt bransjen «detaljhandel med bakervarer, konditorvarer og sukkervarer».

I Oslo fylke var gjennomsnittlig margin i bransjen 2,3 prosent i 2024, basert på Bedriftsrobotens analyse av 35 bedrifter.

Gjennomsnittet hittil i år er 0,9 prosent, med regnskap levert fra 35 firmaer.

Ifølge de siste tallene fra SSB har norske bedrifter en snittlønnsomhet på 13,3 prosent. I næringen varehandel ligger gjennomsnittet på 3,4 prosent.

Fakta om Østbanehallen Sweets

Østbanehallen Sweets ble opprettet i 2017.

Jens Herman Svartdahl (51) er styreleder i selskapet, mens Cecilie Sundby (46) er daglig leder. LKG Investments AS og eier alle aksjene. Eneeieren tok ikke ut utbytte forrige år.

Firmaet er oppført med eiendeler til en verdi av 3.015.000 kroner. Av dette er 2.735.000 kroner gjeld, mens egenkapitalen er 280.000 kroner.

Det gir en såkalt egenkapitalandel på 9,3 prosent.

Det er høyere enn bransjesnittet i Oslo. Det tallet er 9,2.

Slik har denne andelen vært de siste årene:

Bransjeoversikten

Målt etter driftsinntekter er Østbanehallen Sweets den 16. største bedriften innen sin bransje i Oslo kommune, nummer 16 i Oslo fylke, og den 37. største på landsbasis. Det finnes 36 selskaper i samme bransje i Oslo.

Oversikten under viser topplisten i den aktuelle bransjen, sortert etter driftsinntekter.

Omsetning: 12.782.000

Driftsresultat: -2,4%

Ordbok: Slik leser du tallene

Dette betyr begrepene som brukes av Bedriftsroboten.

Driftsinntekter: Kalles også omsetning, og er samlede inntekter fra drift i en gitt periode.

Driftsresultat: Det man sitter igjen med etter å ha trukket fra det driften har kostet i perioden.

Resultat før skatt: Driftsresultatet, men først legges såkalte finansinntekter til. Det kan være gevinst fra renter og aksjer. Deretter trekkes finanskostnadene fra. Typisk er dette gjeldsutgifter.

Driftsmargin: Forholdet mellom driftsresultat og omsetning, fremstilt i prosent. Gir en pekepinn på hvor lønnsom en bedrift er. hva som regnes som en god margin, kan variere fra bransje til bransje.

Aksjeselskap: Forkortes ofte til AS, og er en virksomhet med kapital fordelt på én eller flere andeler. Disse kalles aksjer. Aksjonærene har ikke personlig ansvar for selskapets forpliktelser eller gjeld.

Utbytte: Utdeling fra et aksjeselskap til aksjonærene, vanligvis i form av kontanter eller aksjer.

Egenkapitalprosent: Summen av en bedrifts gjeld og egenkapital, altså hva bedriften eier, kalles totalkapital. Egenkapitalprosenten sier noe om hvor solid en bedrift er. Høy egenkapitalprosent betyr god soliditet.

Bransje: Næringslivet kan inndeles i ulike næringer, som igjen består av ulike bransjer. Bedriftsroboten tar utgangspunkt i offisielle nærings- og bransjekoder. Du kan lese mer om dem her.

Powered by Labrador CMS